KOMENSKÝ, TEN BY SE DIVIL

Že může být škola hrou i 350 let poté, co s touto myšlenkou přišel Jan Ámos Komenský provětrat školní lavice, o tom přesvědčil i 29. ročník Zlatého Ámose - Ankety o nejoblíbenějšího učitele ČR. A své “želízko v ohni” měla i velkopopovická škola!
KOMENSKÝ, TEN BY SE DIVIL

Do soutěže bylo letos přihlášeno téměř šest desítek učitelů z celé republiky. Mezi 16 semifinalistů se probojovala i “naše” Petra Plešingrová, třídní učitelka 3.C, kterou přihlásili s pomocí rodičů její žáci a podpořila ji další stovka příznivců z řad rodičů, učitelů a bývalých žáků. 

Do PŘIHLÁŠKY museli žáci sepsat její charakteristiku a také popsat nejlepší společný zážitek, který jasně směřoval ke školnímu výletu do křivoveské divočiny v 1. třídě:

“My žáci 3.C z Velkých Popovic jsme skvělá parta a velkou zásluhu na tom má naše paní učitelka Petra Plešingrová, která nás všechny stmelila. Možná to bylo poctivou dávkou její pozitivní energie, kterou nás nakazila hned první den a dávkuje nám ji pravidelně každé ráno. Má velkou trpělivost, i když jsme asi nejhlučnější třída ve škole. Dává nám prostor se vyjádřit, ctí demokratická pravidla, zajímá se o naše příhody a není to jen na oko. Její velkou předností je, že je s ní legrace. Podezíráme ji, že umí cestovat časem a tajně se zaučovala od jistého Ámose K., protože s ní zažíváme školu hrou skoro každý den. Hýří kreativitou - na každý školní rok si pro nás vymyslí téma, v duchu kterého pak děláme různé aktivity. Letos máme ve třídě detektivní kancelář, vloni jsme plavali k majákům v moři a jako prvňáci jsme startovali rakety do vesmíru.…”


Do ON-LINE REGIONÁLNÍHO KOLA bylo následně potřeba svého kandidáta patřičně obhájit. A protože se hodnotil nápad a zpracování, pustila se detektivní kancelář 3.C se svým rodičovským “štábem” do natáčení videoklipu Hledá se nej-úča.

Natáčení bavilo naprosto všechny zúčastněné. Děti prokázaly, že jim rozhodně nechybí herecký talent. J. A. Komenský (Tristan Křivý) se culil pod vousy a  jen škoda, že některé rekvizity byly snědeny dříve, než se pořídily ty správné záběry. Pochopitelně jméno pachatele známe, ale nebudeme jeho jméno veřejně očerňovat :). 
Videoklip s raperským závěrem obhájil paní učitelku natolik, že ji porota Zlatého Ámose vybrala do semifinále:

“Komenský ten by se divil,
kdo má lepší nápady a kdo mu šlape na paty.
Tak křičíme z plných plic,
je to Péťa z Popovic!”

Pro účast v SEMIFINÁLE bylo pro změnu potřeba  společně připravit tři trumfy, které třídu s paní učitelkou propojují. Našlo by se toho hodně, ale nakonec byla zvolena kosmonautská helma, záchranný kruh a detektivní lupa: předměty odkazují na roční výuková témata, která třídu během školy provázela a provázejí.

Samotné přihlášení do ankety je naším velkým poděkováním za skvělou práci, kterou Petra Plešingrová dělá s velkým nasazením a láskou. Zasloužená účast v semifinále její kvality potvrdila a detektivové z 3. C mají další důkaz, že našli NEJ-ÚČU.  

A jak to celé vidí paní učitelka?
“Nominace do soutěže Zlatý Ámos mě velmi překvapila. Je to pro mě pocta a měla jsem z ní obrovskou radost. Za nominací stojí především skvělá parta mých žáků z 3. C a jejich rodičů. Určitě nezapomenutelným zážitkem z průběhu soutěže byla pro mě realizace jednoho úkolu, při kterém se natáčelo video přímo s detektivní zápletkou. Děti a rodiče se ho chopili s nasazením a chutí, překvapili mě nápadem, vtipem a samotnou realizací. A o tom, že se to opravdu povedlo, svědčí postup do semifinále.
Účast v semifinále znamenala pro mě novou a zajímavou zkušenost. Byla to také skvělá příležitost se setkat s kolegy z jiných základních a středních škol a podělit se o nevšední zážitky. A i když jsme do finále Zlatého Ámose nepostoupili, pro nás všechny to bylo velké vítězství. Ujistila jsem se, že moje práce má smysl a je to pro mě další motivace do budoucnosti.
Poděkování patří nejen mým žákům, rodičům, ale i kolegům a vedení naší školy.”

Petra Plešingrová (6. zprava) mezi semifinalisty Zlatého Ámose v zrcadlovém sále MŠMT

 

Je skvělé mít ve Velkých Popovicích takové pedagogy, které by nám mohla závidět leckterá výběrová škola.

Autoři: kolektiv žáků z 3.C a jejich rodičů

Přidáno 23. 3. 2022, autor: Richard Otradovec

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru