Ponožkový pes

Základní škola a Mateřská škola Velké Popovice se každoročně podílejí na jedinečném dobročinném projektu s názvem Ponožkový pes organizovaném Pestrou společností o.p.s. Princip celé akce spočívá v zapojení se široké veřejnosti do vyrábění pejsků z ponožek dle návodu na webových stránkách www.ponozkovypes.cz.  Vyrobení pejsci jsou následně posláni na adresu neziskové organizace Pestrá společnost, o.p.s. a prodávány na spřátelených prodejních místech.

Dobročinná kampaň se zrodila roku 2014 a od té doby se tradičně opakuje každým rokem a zapojit se může opravdu každý. Patronem akce je herec Michal Nesvatba či herečka Anna Polívková. Výtěžek z prodeje poputuje na výcvik asistenčních psů pro lidi se sluchovým či pohybovým postižením, jelikož státem proplacený vodící pes je jen pro nevidomé. Asistenční pes je naučen pomáhat zvedat či podávat různé předměty lidem s fyzickým omezením nebo je nápomocný při léčebné metodě zvané Canisterapie. Výcvik psů pro nevidomé zde také nechybí, ale nesmí se zapomínat i na ostatní onemocnění, kde může být asistence psa nápomocná. Například při rozpoznávání epileptických záchvatů či označení zvuků pro neslyšící.

Důležitou součástí je kvalitní trénink. Aby byl asistenční pes správně vycvičen, musí mít k tomu i vhodné prostředí ve, kterém se bude cítit dobře. I o to se stará výtěžek z prodeje výrobků. Psi nejsou celý den zavření v kotcích, ale pobývají na čerstvém vzduchu a jsou trénováni ve svém přirozeném prostředí. Jedině spokojený pes je schopný se co nejlépe naučit úkony a vlastnosti, které jsou při asistenci pro každého klienta specifické.

Přidáno 16. 11. 2016, autor: